Cesta začíná

A je to tady, cesta začíná! Sedím v autobusu a mám po dlouhé době chvilku čas. Sám se něčím bavit, nebo pokročit se vzhledem webu, nebylo do této chvíle vůbec možné. Musel jsem připravit alespoň některé věci na zimu, aby to doma beze mě zvládli, tedy zvládly. Čtrnáct dní bylo málo, ale ono by bylo málo i půl roku. Na naší maličké farmě a energeticky samostatném domečku je pořád co dělat. Alespoň trochu volný čas jsem věnoval přípravám na cestu a zbytek jsme pak trávili společně, abych si doma všechny ještě užil, a oni mě.

Je mi trochu líto, že jsem si hned nepoznamenal myšlenky, které mě provázely při rozhodování a přípravě cesty. Jsou totiž důležité, jsou její součástí a jsou vlastně i cesta sama.

Potřebuju někam ven, to je první co mě napadlo. Ale pořádně ven, abych získal odstup. Odstup od práce, od každodenního dění, nakonec i od rodiny. Na půl roku, nebo tak nějak. Pojedu do Kanady do Whitehorse, nebo do Austrálie, Na nový Zéland. To bude super!

Následoval kolotoč myšlenek, co mám, či nemám dělat a co si mohu dovolit. Do toho zasáhla moje Andrea. „Potřebuješ ven? Zabal se a jeď!“ Rázem to bylo jednodušší. „V Kanadě bude zima, jeď do Ekvádoru, začneš u France a pak uvidíš.“ A bylo to. Ještě, že ti chlapi ženy mají. Ale Ekvádor je v Jižní Americe, mluví se tam hlavně španělsky, jsou tam nestabilní politické režimy, sociální potíže, drogové kartely, ozbrojené gerily…. Jižní Ameriku jsem ze svých plánů docela vědomě vynechával. Nepramení však obavy pouze z nevědomosti? Jistěže pramení. Kolikrát už jsem se s tím setkal! Ano, asi to tam není vždy v pohodě, ale zprávy mnoha českých cestovatelů jsou spíše příznivé, často nadšené. Tak tedy španělština? Domluvím se anglicky. Není to žádná sláva, ale hlady neumřu. Učit se další jazyk? Už dávno se mi španělština líbila a říkal jsem si, až budu umět pořádně anglicky… Postupně jsem rezignoval. Tohle je ale najednou úplně jiná situace. Trochu se s místními domluvit po jejich, to docela mění dojem z komunikace. Mám tedy za sebou šedesát dní cvičení s Duolingem a asi třicet začátečnických lekcí na spanishpod101.com. Zatím mám dojem, že toho umím zatraceně málo. Poprvé budu mít možnost zjistit, jak se učí jazyk na místě, zcela obklopen příslušným prostředím a rodilými mluvčími.

Sedím v autobusu a jedu do Mnichova. Přespím u France, probereme spolu můj začátečnický batoh s věcmi, něco vyndáme, něco přidáme a zítra večer vyrazím letadlem směr Bogota a pak Quito, Ekvádor. Je 17.listopadu 2018 a v Čechách se připomíná výročí sametové revoluce. Já si prožívám svoji osobní revoluci a je mi moc dobře!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *