Jak je to s těmi víry

Ano jedná se skutečně o víry s měkkým „í“, tedy rotující, po spirále se pohybující kapalinu procházející například výpustí umyvadla po vytažení špuntu.

Každý ví, že se na severní polokouli vytvoří vír jedním směrem, na polokouli jižní směrem opačným. No a já jsem teď poprvé na jižní polokouli. To je přece jasný důvod to vyzkoušet!

Vzal jsem šestilitrovou plastovou láhev od pitné vody, přeříznul ji na půl a dal si velkou práci s pečlivým vykroužením otvoru do víčka. Horní polovinu s hrdlem a víčkem jsem zasadil do „mísy“, která zbyla ze spodní poloviny lahve. Celá sestava vypadala v mé kuchyňské laboratoři tak, jak je na obrázku výše. Otvor jsem utěsnil, nalil jsem vodu a lžící maximálně uklidnil její pohyb. Pozoroval jsem maličké částečky nečistot a bublinek. Pokud je to síla, tak nějaký maličký pohyb musí přemoci! Jak jen se to doma točívalo?

Pokusů jsem udělal několik a ty potvrdily to, co se lze o Coriolisově síle dočíst na internetu. Ta by prý měla být za rotaci odpovědná. Kdo si chce ponechat pěknou iluzi z dětství měl by teď přestat číst…

Jak je psáno zde, zde dokonce s videem kousek odtud, a před koncem dokonalého popisu Coriolisovy síly na Wikipedii zde v odstavci Draining in bathtubs and toilets, je rotace způsobena tvarem odtoku, předchozím pohybem kapaliny a podobně. Vliv Corilisovy síly je oproti všem těmto vlivům bezvýznamný. A to potvrdil i můj pokus. Pokud se kapalina nějakým směrem pohybovala, rychlost rotace se u výpusti postupně zvětšovala. Nezáleželo na počátečním směru rotace. Voda se mi točila doprava i doleva. Několikrát se mi podařilo vodní hmotu uklidnit tak, že vytekla aniž by se se jakkoli roztočila.
Škoda, taková to byla pěkná myšlenka. Láhev půjde k plastům k recyklaci, ale já si výlet na Mitad del Mundo stejně neodpustím. Už kvůli tomu, že asi 200 metrů od nakreslené čáry se dá opravdu stát na rovníku…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *