Mobil – nechtěná závislost

Nedá mi to, abych se nezmínil o telefonu, tedy smartphonu a podobných věcech obecně. Nebude to o tom, jak tu všechny generace koukají při všech příležitostech do telefonu, stejně jako u nás. Ani o tom, že bych patřil do stejné skupiny závislých uživatelů. Ale přece jen…

Když jsem se chystal na cestu, narazil jsem na problém sehnat slušnou mapu. Pokud byste se chtěli vydat napříč zemí, není problém koupit mapu, podle které lze získat snadno globální přehled a navštívit v zemi větší města a zajímavosti v mapě vyznačené. Podrobnější informace doplňuje průvodce, například Lonely Planet. Pak ale přijedete do města, autobus vás vysadí na terminálu kdoví kde, neznáte pořádně místní řeč… Klasika je pokusit se zeptat místních a nechat si poradit. Chlapi se na cestu moc rádi neptají, zvlášť když je po ruce jednoduché a rychlé řešení, navíc technické, mužům tak blízké – vytáhnout mobil, zapnout mapy.cz s předem staženými mapami daného území, zapnout GPS a modrý puntíček rázem vyjasní situaci.

Kde se levně ubytovat a zase, jak se tam dostat? Rychlé řešení je opět po ruce. Zde v Ekvádoru se slušnou porcí dat za $5 měsíčně (data nepropadají a zbytek se přenáší do dalšího měsíce) je hračka omrknout booking.com nebo airbnb. Výlety v okolí a nakonec i ubytování poradí tripadvisor.

Potíže s penězi, ukradená peněženka s platebními kartami? Nepříjemné, ale přes internetové bankovnictví snadno a rychle řešitelné zablokování. Ale co zmizelý či nefunkční telefon (tablet, notebook)…?!

Nebráním se těmto technologiím a využívám je rád. Přesto si uvědomuji jejich křehkost a zranitelnost. Soustředění mnoha funkcí do jednoho zařízení mě trochu zneklidňuje a pořád ji mám na paměti. Nezapomínejte na to také.

Tolik krátká úvaha, která může posloužit i jako úvod k dalšímu příspěvku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *