Kandy a botanická zahrada Peradeniya

Včera jsme se ubytovali v Kandy a ještě večer vyrazili do města pro nějaké zásoby, omrknout nádraží a časy odjezdů vlaků a zjistit časy a možnosti vstupů na akce, na které jsme se chystali.

6.3. pátek
Ráno jsme začali v klidu, vyprali jsme a vyrazili do botanické zahrady v nedaleké obci Peradeniya. Zahrada a arboretum byly založeny už dávno ve středověku jako královská zahrada. Je zde k vidění pavilon plný orchideí, množství stromů z džungle nejen odtud, ale i z dalších částí světa, celá řada palem, bambusů, bylin, koření, travin atd. Jsou zde některé obrovské stromy, i dvakrát větší než známe z našich končin. Zajímavý byl úplně nejprvnější pavilónek. Jak kdyby to byl pavilón našich pokojových rostlin. Byly tam všechny. Krásný byl pavilon orchideí. Vůbec je celý prostor pěkně upravený. Před polednem se do zahrady navalili školáci. Jako by jela na výlet celá škola od nejmenších až po velké.

Zdrželi jsme se v zahradě trochu déle, bylo potřeba vyrazit zase do Kandy. Cesta obyčejným autobusem proběhla tak rychle, jak to jen zácpa dovolovala. Nakoupili jsme něco k jídlu, cestou jsme koupili vstupenky a svižně dorazili domů, abysme se přestrojili a trochu občerstvili před odpoledním programem.
Koupené vstupenky byly na vystoupení kandyjských tanečníků předvádějících tradiční oslavné a rituální tance. Přesto, že je vystoupení spíše turistická atrakce, předvádějí účinkující docela husté kousky akrobatické a nakonec i chození po rozpálených uhlících. Po představení jsme vyrazili nedaleko do chrámu Dalada Maligawa. Je to místo, kde je uložena významná buddhistická relikvie – Budhův zub. Ten byl donesen věrozvěsty z Indie asi 200 let před n.l. Zdejší král víru přijal a od té doby tu budhismus je. Schránka se zubem je trochu vidět na hodně tmavé fotce průhledem dovnitř chrámu. Zúčastnili jsme se obřadu, který je přístupný veřejnosti a to tak, až mi bylo líto místních lidí, že na svoji víru nemají více klidu. Po skončení jsme obhlídli areál chrámu a vyrazili do města.
Už cestou začínalo pršet. Kvůli bezpečnostním kontrolám jsme v chrámu neměli deštníky, teď by se nám hodily. Nakonec jsme se nechali domů odvézt. Tuktukáři s deštěm nasadili ceny, chvilku nám dalo, než jsme akceptovatelnou částku vyjednali. Lilo pak celou noc až do rána.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *