Dva výlety z Haputale

V Haputale zůstáváme na dvě noci. Celý den mezi nimi věnujeme dvěma výletům – do čajové továrny a do přírody.10.3. úterý
Ráno vyrážíme jen na lehko do Dambatenne, podívat se do jedné z mnoha továren na zpracování čaje. Tento den však provoz stojí. Je po víkendu a po svátku a sběrači teprve začínají sbírat čajové lístky ke zpracování. V provozu plném mnoho let starých strojů byl klid na podrobný výklad technologie. Dozvěděli jsme se i o rozlišení kvality různých výsledných produktů. Rozdíl je především v hrubosti a tím ve schopnosti vyluhování. To má vliv na výslednou chuť a barvu. Některé čaje se pak hodí na pití samotné, některé oslazené a některé s mlékem.
Po prohlídce jsme si vyšli do čajových plantáží. Jsou volně přístupné a plné cestiček. Na kraji vesničky se čaj prolíná se zahrádkami domorodců. Cestou zpět z kopce nám přibrzdil malý autobusek, jestli chceme vzít do Haputale. Neváhali jsme a nabídku využili. V poledním horku už nám procházení stačilo.

Po návratu jsme si dali něco k jídlu a už cestou vymýšleli plány na odpoledne. Chtěli jsme ještě využít krásnou vlakovou trať. Vyjeli jsme zpět do stanice Idalgashinna, do té na hřebeni. Odtud jsme šli přes hory úzkou cestičkou zpět. Začátek měl být po kolejích, ale nechtělo se nám skrz nedaleký tunel. Pěšinka, kterou jsme jej obcházeli / přelézali nás vyvedla až na ostrý skalnatý hřeben s krásným výhledem. Pokračovali jsme borovicovým lesem s kluzkým kobercem dlouhého jehličí, procházeli jsme řídkým lesem s vysokými eukalypty, potkávali jsme divoce rostoucí stromky rododendronů. Prošli jsme i několika oblastmi temnějšího a vlhkého deštného lesa. (Mapa trasy zde.)

Průběžným cílem procházky byl klášter Adisham. Areál je otevřený jen o víkendech a svátcích. Nakoukli jsme přes plot a pokračovali dál. Cestou jsme zahlédli divokého kohoutka (jungle fowl) a velkou veverku – oba kousek od cedule s obrázky místních živočichů. Asi po osmi kilometrech jsme dorazili na kraj Haputale. Užili jsme si vyhlídky na hory v zapadajícím slunci a cestou náhodou chytili autobus. Bylo to už jen kousek, ale městem a skoro za tmy. Po takové výpravě nám i ten kousek přišel vhod.
Po jídle v podniku Lattice and Cabage (salát a zelí), kde mají i různé turistické informace a tipy, jsme vyrazili zase balit. Ráno opouštíme příjemně vlažné horské prostředí a vyrážíme na jih k moři.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *