Unawatuna

Středa byla dnem přesunu. Překonali jsme asi 220 km od hor až k moři. Jeli jsme několika autobusy, bylo to jednoduší, autobusy na kratší vzdálenosti jezdí často. Jen ten ten první jsme si nechali poradit. Už stál na zastávce, ale chlapíci od něj říkali, že si klidně ještě můžeme dojít na čaj, že počkají. Nakoupili jsme drobné zásoby, radši rychleji vypili čaj a vyrazili jsme. 11.3. středa
Cesta z hor byla užší a trochu rozhrkaná. Minuli jsme 170 m vysoký vodopád Diyaluma a asi po 2,5 hodinách dorazili do obce Wellawaya. Ta už leží v rovině pod horami. Další spoj byl do Matary. To byl hlavní dlouhý úsek cesty a po hlavní silnici jsme ho silným místním autobusem ujeli zase asi za 2,5 hodiny. Autobusy zde musí být buď lehčí, nebo silnější. Když na to řidič šlápne, mají přes svou velikost svižný rozjezd.
Z Matary už to bylo jen něco přes hodinu do Unawatuny, cíle naší cesty.
Pro ostatní cestovatele naší výpravy je Unawatuna místem dávnějších vzpomínek na dlouhodobý pobyt. Pro mě bylo šokem množství turistů, především ruských a všude nápisy azbukou. Po včerejší cestě přírodou a po kopcích to je velmi výrazná změna. Výrazná je i změna teploty. Zatímco v horách nám bylo tak nějak „normálně“, tady je horko a těla se zase snaží přeorientovat z režimu ohřívání na režim chlazení.
Přijeli jsme k večeru a chtěli si ještě užít moře. Veškerou fototechniku jsem nechal doma a vyrazili jsme k vodě. Z moře jsme si pak vyšlápli na útesy, které ohraničují zdejší záliv a koukali se na nádherný západ slunce. Často se slunce ještě dost vysoko nad mořem noří do oblačnosti, tentokrát však zapadalo přímo za vodu. Čekání na západ nám zpestřovaly vlny tříštící se o skály. Některé byly tak velké, že rozstříklá voda několikrát prolila pozorovatele na sousední skále.
Po západu jsme ještě prošli místními uličkami plnými podniků zaměřených na turisty, najedli se a dokoupili zásoby a ovoce na snídani. Noc byla horká, teplota určitě neklesla 25°C.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *